Kök Ucu Cerrahisi

Kanal tedavisi ile ulaşılamayan veya yeterince iyileşme sağlanamayan dişlerin kök ucunda  gelişmiş apse ve kist benzeri lezyonların cerrahi olarak açılıp, enfekte olarak kabul edilen kök ucunun 2-3 mm lik parçasının kist ve enfeksiyon odağı ile beraber çıkarılmasıdır.

Genellikle dişlerin kök ucunda görülen iltihaplarda ilk tedavi seçeneği, kanal tedavisidir. Ancak bazı durumlarda kanal tedavisi, dişin kök ucundaki iltihap odağının iyileştirilmesinde tek başına yeterli olmaz.  Böyle durumlarda küçük bir kesi ile dişin kök ucuna ulaşılır, iltihaplı kist odağı temizlenir, dişin kök ucundaki enfekte 2-3 mm’lik parça alınır ve dişin kök ucu sızdırmaz bir materyal ile doldurulur ve bölge kapatılır. Gerekli olduğu zamanlarda dişe ulaşmak için açılan pencere, kemik tozları ile doldurulabilir.

Kök Ucu Cerrahisi Neden Yapılmalıdır?

Dişlerin kök ucunda gelişen kistik iltihap odaklarının dişin çekimi dışında alternatif tek tedavi yöntemi, kök ucu cerrahisidir. Dolayısıyla, kök ucu cerrahisi çoğu dişin kurtarılmasını, ağızda kalmasını sağlayan kolay bir prosedürdür.


İletişim Bilgileri

Adres: Vista AVM Kızılcaşar Mah. Kızılcaşar İncek Gölbaşı/Ankara, Turkey
06800 Çankaya/Ankara
Email: [email protected]
T: 0312 511 31 15


Randevu Al

Telefon: 0312 511 31 15Sosyal Medya©2019 Dr. Begüm Okur – Tüm Hakları Saklıdır. | Design: